COVENOVÝ DENÍK

Mystica 19. - 21.11. 2010

22. listopadu 2010 v 20:48 | Liliana |  Reportáže z akcí
A nyní přichází na řadu postřehy a dojmy "hodného policajta" :-) 


České dráhy opravdu dostály své pověsti a rozhodly se, že opravdu nepotřebujeme dorazit s hodinovou rezervou, místo toho bude jistě příjemnější strávit tři hodiny dlouhým čekáním, jízdou v narvaném tescobusu, dlouhým čekáním, jízdou narvaným (naštěstí) rychlíkem.  Nicméně jsme nakonec na Smíchov dorazily ještě v pátek a vtrhly na Mysticu jen půl hodiny po zahájení.

Prostory festivalu měly své plus i mínus. Za klady považuji blízkost jednotlivých sálů a místností, nebylo tedy nutné přebíhat na další přednášku dlouhé vzdálenosti . Malý sál byl sice docela "útulný" (cihlové zdi mají určité kouzlo),  nějaká okna a více kyslíku by ale nebyla k zahození.  V několika případech byl navíc příliš malý, posluchači postávali, kde se dalo, nebo se v průběhu přednáška stěhovala do velkého sálu. Velký sál se tedy mohl chlubit větším prostorem, napojení na jídelnu bylo však často rušivé.  Postrádala jsem nějakou příjemnou nekuřáckou místnost k posezení, nejlépe podobnou čajovnu, která fungovala  na minulé Mystice (za celé tři dny jsem neměla teplý čaj, hrůza!! :-) ).  Azyl nám tedy často poskytlo mini tržiště, kde kralovaly Linda Dragonari a LuciJe. Samozřejmě se nám nepodařilo nabízenému zboží odolat.

Program probíhal ve dvou sálech a k mé radosti se téměř nic nekrylo, takže jsem si mohla vybírat podle libosti.

Intuitivní magie (RKN): Jelikož mi utekla první (zřejmě teoretická) část, musela jsem se nejprve zorientovat  v mírně chaotické diskusi, ve které se dával dohromady rituál evokace egregora Nuselského mostu. Přednáška se tedy změnila spíše na workshop, jehož poselstvím bylo (aspoň co jsem pochopila), že je třeba postavit si rituál tak, aby nám vyhovoval.  První dojem tedy poněkud rozpačitý, naštěstí ho kluci v dalších přednáškách napravili.

Dějiny Wiccy (Dínen):  Kvalitní informativní přednáška o historii Wiccy, opepřená několika historkami. Je vidět, že Dínen má rozsáhlé znalosti, přehled o wiccanské scéně a dokáže zasvěceně reagovat na dotazy.

Fenomén jménem Otherkin (Will): Zajímavě podané povídání o této teorii, sloužilo spíše pro základní seznámení s tím, co je otherkin, jak se to projevuje a jak vypadají diskusní fóra k tomuto tématu. Osobní zkušenosti Will zmiňoval jen okrajově, což je pro zvídavé sice škoda, na druhou stranu chápu a respektuji, že ne každý chce jít s kůží na trh.

Obřad Dianické Wiccy (LuciJe a Dínen):  Moc příjemný a výborně odcelebrovaný rituál, dokonce jsme se s Coreyemmou mohly aktivně zapojit a očistit kruh živlem země a ohně. Moc se mi líbilo napojení na prvotní oceán pomocí pohybu (tance) a uvědomění si Bohyně/Boha v sobě.

Druhý festivalový den nás přivítal workshopem Výroba talismanů od RKN. Jako nadšeného lovce kamenů mě zaujaly kamínky, které kluci nalovili, pokud si dobře pamatuji, v Jizerských horách.  Přínosem pro mě byla i technika "programování" amuletů, kterou nám představili a kterou jsme si také hned vyzkoušeli.  Workshop se zpočátku akorát trošku zadrhnul v okamžiku, kdy přednášející poněkud zaskočilo, když účastníci nereagovali podle jejich představ, tj. byli poněkud nesmělí ve sdělování  záměrů se svými kameny. To je ale z pohledu přednášejícího běžná situace, se kterou se v začátcích často setká a většinou je potřeba trochu praxe a zkušeností s prací s lidmi, aby se s tím elegantně dokázal vypořádat .  Možná by ke sdílnosti účastníků přispělo jiné uspořádání prostoru (např. židle do kruhu, menší prostorová oddělenost přednášejících a posluchačů), případně  individuálnější  přístup.

Magické jazyky (RKN): Dobře připravená a zajímavá přednáška, která mě seznámila se světem magických jazyků (konkrétně především enochiánského a démonického) tak, jak je chápou a používají RKN. Bohužel se však jednalo spíše o nahlédnutí do tohoto světa, neboť je prý schopnost naučit se tyto jazyky určena jen "vyvoleným".  Prakticky využitelná však byla část zaměřená na telepatii. Poznámku o Codyfikaci považuji za poněkud zbytečnou a infantilní, navíc se minula zamýšleným účinkem (když už přednášející tak toužili si rýpnout, mohli si ji schovat do zálohy v ústní podobě pro případ, že se dotyčný skutečně objeví).

Šamanské putování (Wilmar Wolf):  Pro mě osobně skvělý a hluboký zážitek, možná i pro to, že je mi šamanismus blízký.  Podle mého názoru byl workshop  připravený a vedený výborně, vznikla příjemná a sdílná atmosféra, a tak jsme se mohli podělit své zážitky z cest, které se v některých případech podobaly nebo dokonce shodovaly.

Jak a ke komu se modlit (Dínen): Další workshop, který se však Dínen kvůli většímu počtu účastníků rozhodla změnit na přednášku, což byla podle mě škoda.  I tak jsme se dozvěděli alespoň teoreticky, jak se na to má jít. Na můj vkus je to ale příliš mnoho pravidel :-)

Adrianova přednáška Noci šelem- extatické techniky v pohanských rituálech se sice poněkud minula názvem,  byla však zajímavá, vycházející z praxe.

Fenris blót - uctění vlka Fenriho (Linda Dragonari):  Ačkoliv jsme na tento rituál původně neplánovaly jít  (uvrtal nás do něho nakonec  Airis), stálo to za to. Jak už psala Coreyemma, celebrující Linda i bubnující Abaddon byli skvělí, setkání s Fenrim příjemně posilující. Musím přiznat, že jsem také musela místy potlačovat úsměv a nebo přemýšlet, jestli se na nás dotyčný vlk případně nevrhne :-)

Vampýrské techniky v magii (Sandro Dragoj):  Sandro se zaměřil na energetické a psychické upíry a zmínil situace a techniky, se kterými se lze v praxi setkat. Získali jsme i návod, jak odzbrojit přítomného psychického/energetického upíra - úsměvem :-)

Satanismus a jeho etika (Fráter Teufel): Jedenáct satanských zákonů Země jsem sice znala, přednášející je však zajímavě rozvinul a obohatil o své zkušenosti.

Evokace Sargerase (RKN):  Rituál opředený hrůzostrašnými mýty, vyžadující účast zkušených magiků. Když budu ošklivá, nakonec se jednalo vlastně o takové sado-maso představení s minimálním efektem na účastníky (nebo alespoň na mě). Slibovaný strach jsem rozhodně neměla, energetický kontakt s tím, co se dělo uvnitř, jsem pocítila především, až když se po nás začal Sargeras(?) rozhlížet, což však také nebylo nijak nepříjemné, vlastně mě to docela dobře nabilo.  Atmosféru mírně narušoval zvuk ventilátoru, který byl však nezbytný, neboť zabraňoval udušení účastníků (množství hořících svíček přirozeně přispělo k  nedostatku kyslíku v nedostatečně odvětrávané místnosti). 
Na druhou stranu byl rituál zajímavým a efektním náhledem na způsob práce RKN, vnitřní kruh byl hodně dobře odizolovaný a nemuseli nás předčasně vyhánět kvůli nějaké katastrofě. Bohužel nemohu napsat, že to pro moji praxi bylo inspirativní, osobně mi použité techniky nejsou blízké a vyžadují (nebo si vyžádaly) od celebrujících na můj vkus příliš mnoho. 

Neděle začala změnou programu, a tak jsme mohli vyslechnout původně neplánovanou přednášku Krvavá mystéria.  Dínen zasvěceně a poutavě povídala o ženských přechodových rituálech. Je škoda, že jsou tyto slavnosti v našem prostředí velmi vzácné.

Následoval workshop Jak pracovat se živly, který vedla LuciJe. Meditace zaměřené na poznání živlů v nás, naladění se na vybraný živel a závěrečné procítění všech čtyř jsem si opravdu užila. Opět se osvědčilo rozestavení židlí do kruhu.

Přednáška Urban primitiv (bohužel nevím, jak se jmenoval Adrianův zástupce) byla zaměřená na lovce a sběrače v moderní době a svým tématem i praktickými postřehy pro mě byla přínosná a inspirativní.  Mimo jiné přednášející propagoval význam určité potravinové  soběstačnosti nebo důležitost znát své okolí a možné zdoje v něm.

Přednáškou, kterou jsem si užila snad nejvíce, byl Druidismus  aneb magie lesa v podání RKN. Úžasné povídání o propojení člověka (druida) a lesa, o tom, jak les vevnitř funguje. Uvedené příběhy a zkušenosti mě obohatily, následná diskuse byla také podnětná a zajímavá.

Základy praktické magie (Linda Dragonari):  Poutavé povídání o základech, které si sice člověk uvědomuje, ale nikdy neškodí si je znovu připomenout.

Vampirismus (RKN):  Tato přednáška nás seznámila s legendami o těch správných zlých krvesajících upírech.  Zajímavá byla vědecká část o retrovirech a zajímavé, i když rozhodně odstrašující, bylo i vyprávění o vampírotvorném rituálu.

Facilitace rituálu (LuciJe a Dínen): Užitečná přednáška, ve které nás LuciJe s Dínen provedla všemi částmi rituálu podle wiccanského konceptu, získali jsme rady pro jeho sestavování a další tipy a postřehy přinesla i závěrečná diskuse.

Celý festival jsme zakončily účastí na rituálu Evokace efríta (neboli ohnivé bytosti) vedený RKN a dalšími vybranými pomocníky. Jako účastníci jsme si ho užili podstatně více, energetický kontakt byl patrný už od samého začátku. Zážitek hodnotím pozitivně, trochu mě jen zmátl průběh rituálu - od celebrujících jsme nedostali pokyn, kdy máme bytosti položit svoji otázku (což bylo v brífingu slíbeno), někteří účastníci to však sami poznali. Osobně jsem měla pocit, že rituál skončil v okamžiku, kdy se ještě ani pořádně nerozjel, což bylo zřejmě dáno rozhodnutím celebrujících nepřekročit mez úplného vyčerpání (s čímž samozřejmě souhlasím). Líbila se mi následná diskuse po skončení rituálu, kde jsme se mohli podělit o zkušenosti a Linda doplnila i pár užitečných informací.


Celkově shrnuto se mi festival líbil, odnesla jsem si několik hodnotných prožitků, zkušeností a informací. Na tradiční koníček pohanské scény (pomlouvání) jsem si už tak nějak zvykla, takže jsem se soustředila spíš na to pozitivní, mimo jiné i na příjemné setkání se známými tvářemi a  poznání tváří nových.
Jde o akci, která má dobrý potenciál, ale stále ještě dost možností k vývoji a vylepšení.
 


Komentáře

1 Miky Miky | E-mail | Web | 23. listopadu 2010 v 6:41 | Reagovat

Když to čtu ,tak mě mrzí o co všechno jsem přišel. Zvláště ten Dianický rituál ,šamanské putování a přednášky vedené Dínen a LuciJí.
Prostory se mi zdály také dost malé a to nejen sály ,ale i chodby ,kde se musel člověk pořád někomu vyhybat.

2 Coreyemma Coreyemma | 23. listopadu 2010 v 9:39 | Reagovat

[1]: jj, já jsme koukala u tebe na webu, že jsi hezky doplnil info pravě o přednaškach, které nás minuly :) ale tak můžeš jet i za rok, ač pokud se nezmění prostory, tak mě tam asi nepotkáš - a může to být klidně jiný sado-maso salon, jen méně vzduchotěsný.

3 Noira Noira | Web | 23. listopadu 2010 v 10:45 | Reagovat

To bych přesně předpokládala, jelikož jsem pár podobných podniků viděla - VSECHNY měly nedostatečnou ventilaci. Holt podzemí má svoje nevýhody.

4 Liliana Liliana | 23. listopadu 2010 v 16:55 | Reagovat

Problém s kyslíkem byl hlavně v malém sále a pak samozřejmě v kuřárně. Takže když už podzemí, tak aspoň větší místnosti, kde se toho dýchatelného vzduchu udrží víc.

5 Meluzína Meluzína | E-mail | 24. listopadu 2010 v 0:24 | Reagovat

Smůlou a zároveň pozitivem je, že zrovna dnes jsem prostory viděla při přestavbě ventilace a odvětrání... Jinými slovy, na příští akci by mělo být o hodně lépe... :-)

6 Liliana Liliana | 24. listopadu 2010 v 0:48 | Reagovat

To je dobrá zpráva, pokud to příště budete pořádat tamtéž.

7 Coreyemma Coreyemma | 24. listopadu 2010 v 12:47 | Reagovat

Lili: heč a já mám víc příspěvků :) negativnost a špína prostě pohany láká :D

8 Liliana Liliana | 24. listopadu 2010 v 16:06 | Reagovat

...plus sex, ale to nejen pohany, to je prostě dobré lákadlo vždycky :-D Asi se tu začnu hádat sama se sebou, třeba to naženu ;-)

9 Miky Miky | E-mail | Web | 24. listopadu 2010 v 21:22 | Reagovat

[8]: Nic si z toho nedělej ,já jsem 60 komentářů také nikdy neměl a nevím jestli bych za tuhle cenu mít chtěl. Jak jsem teď kouknul ke Coreyemmě začíná to tam být fakt hustý! 8-o

10 Airis Airis | E-mail | 25. listopadu 2010 v 9:39 | Reagovat

[8]: Tak se můžeme pohádat se sebou:), ikdyž nevím, o čem by jsme mohli:).
Tak jako tak moc hezká recenze:).

11 Liliana Liliana | 25. listopadu 2010 v 13:17 | Reagovat

Vítej, druide, a díky za pochvalu :-)

12 abaddon abaddon | E-mail | 4. prosince 2010 v 16:16 | Reagovat

některé přednášky,jsem žel taky prošvihl,příští rok tam taky něco budu mit,tak uvidime.

13 Liliana Liliana | E-mail | 4. prosince 2010 v 18:25 | Reagovat

[12]:Tak to se budu těšit:-)

14 abaddon abaddon | E-mail | 6. prosince 2010 v 18:01 | Reagovat

Měl bych mit prednášku o Necronomiconu, jimž se léta zabývam a 1.ritual.

15 Liliana Liliana | 7. prosince 2010 v 0:48 | Reagovat

Abaddon: Rituál taky necronomiconský, nebo jiný?

16 coreyemma coreyemma | 7. prosince 2010 v 2:22 | Reagovat

hmm, necronomiconský rituál by mě mohl nalomit, abych do jámy lvové hupsla zas...

17 abaddon abaddon | E-mail | 17. prosince 2010 v 18:12 | Reagovat

ritual budu mit jiny,nikoliv necronomicky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama