close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 
COVENOVÝ DENÍK

Velikonoční pouť po ruinách, pohřebištích a bezejmenných čajovnách - 23.4. 2011

24. dubna 2011 v 20:24 | Liliana |  Reportáže z akcí
Plánovaný výlet po trase Starý Plzenec-Radyně-Šťáhlavy-Lopata se zakončením v Bezejmenné čajovně ve Šťáhlavicích nakonec připadl na Bílou sobotu. Tento den, kdy Ježíš prochází zombifikací (jak nám v průběhu cesty prozradil jeden ze spoluputujících) a nebo teprve zemřel (podle výpočtů Isaaca Newtona), zapůsobil svým magickým redukčním vlivem jak na počet účastníků výpravy, tak na počet nachozených kilometrů.

Startovní čárou výletu bylo plzenecké vlakové nádraží, kde jsme s Coreyemmou nejprve poseděly pod kaštany u nefunkční studny, probíraly úlovky z trhů, nejbližší akce a vyhlížely bílé auto s mužskými členy, kteří nakonec také dorazili, a bylo nás pět. Pragmatické matematické propočty (zahrnující zbývající čas do západu slunce, výškový rozdíl, koeficient lenosti) zvítězily nad touhou po sportovním výkonu, Oskar osedlal své bělouše pod kapotou a rázem jsme se ocitli pod zříceninou hradu Radyně.
Zamířili jsme do lesa ke skalám, kde bylo třeba řádně si odpočinout po namáhavém výstupu a posilnit se na další část trasy, která měla podle plánu vést po červené značce lesem do Šťáhlav.

Liliana studuje mapu, kterou idealisticky vytáhl Čwojke, jeden z organizátorů výletu:

Opět však zapůsobily křesťanské vlivy (zřejmě uctění Ježíše odpočívajícího v hrobě) a milovníci koní. Pro jistotu jsme se ještě podruhé občerstvili přímo pod hradem, Coreyemma nám představila část své výbavy na přežití (především keramický magnetický nůž) ....


...a pak už hurá do Šťáhlav... nebo vlastně raději do Šťáhlavic. Z kozelského parkoviště už jsme vyrazily pěkně po svých směrem k Lopatě.

U kozelského rybníka lze obdivovat rašící vrby a nahlédnout do milostného života kachen.

Po cestě jsme bavili hrou na asociace, Coreyemma si ulovila poutnickou hůl a lovec Oskar neúnavně střílel ze svého fotografického přístroje.


Kousek před Lopatou jsme odbočili na návštěvu mohylového pohřebiště. Nedostatek bílých kytiček svědčil o tom, že zde neleží žádní rohanští králové.


Nakonec jsme se dobyli i skromné zbytky hradu Lopata.

Možná to vyletím!

Počasí nám přálo, rozložili jsme tedy tábor a příjemně poseděli a poleželi uprostřed lesa .



Čekala na nás však ještě Bezejmenná čajovna, a tak jsme se znovu vzchopili a vydali se pokořit posledních pár kilometrů.

Ještě autogram do návštěvní knihy...

Coreyemma po cestě obdivovala stromy živé i padlé.


V lese u Hájku jsme narazili na zvláštní studánku připomínající spíš vchod do podzemí.

V čajovně jsme výlet poctivě zapili a zajedli a navázali na předchozí asociace zajímavou karetní hrou Dixit.


Coreyemma a Liliana neodolaly a na závěr si vybraly suvenýry v podobě prstenu s ulitou a korálkového náramku.
 


Komentáře

1 Miky Miky | E-mail | Web | 25. dubna 2011 v 9:49 | Reagovat

Vypadá ,že to byl skvělej vejšlap. Ta studánka mi připomíná irské Brighitiny prameny ,které znám z obrázků.
Nebyl bych to já ,abych se nezeptal na mohyly. Jaké byly? Malé ,nebo velké? Některé bývají sotva viditelné ,jindy jsou nepřehlédnutelné. Jakou mělo místo atmosféru? Z jakého byly období? Omlouvám se za svou zvědavost. ;-)

2 Liliana Liliana | E-mail | 25. dubna 2011 v 14:39 | Reagovat

Miky: Mohyly jsou ze střední doby bronzové a železné, původně jich tam mělo být 91, ale dnes už zbývá jen pár kopečků soustředěných do jednoho místa. Zvláštní atmosféru jsem tam zažila při první návštěvě před rokem na podzim, kdy bylo ještě navíc trochu zataženo, takže uprostřed lesa větší šero. Jinak to ale bude chtít speciální průzkum, určitě pak publikuji výsledky:-)

3 Miky Miky | E-mail | Web | 25. dubna 2011 v 15:11 | Reagovat

[2]: Hmmm ,doba železná - tedy Halštat. Tohle období má v sobě takovou zvláštní temnotu (nemyslím přímo zlo) ,ale doba to nebyla lehká. Moc držel vždy pevně v rukou nějaký velmož. Společenský rozdíl mezi ním a "obyčejným členem kmene byl veliký. Myslím ,že to bude silné místo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama