close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 
COVENOVÝ DENÍK

Prague Pagan Pride Day - 18.9. 2011

20. září 2011 v 3:30 | Liliana |  Reportáže z akcí

Stejně jako loňský rok, i letos se staly 18. září a Centrální park v Praze - Podolí vyvoleným dnem a místem pro druhý ročník Pagan Pride Day, akci, jejímž cílem je představení pohanství veřejnosti a charita. Organizace se ujal opět tým Bohyně, který i přes mnohé nástrahy a komplikace (včetně těch byrokratických) připravil za podpory členů Dávného obyčeje příjemné pohanské odpoledne.

Letošní Pagan Pride Day se zřejmě rozhodli podpořit svou účastí i bohové deště, a tak jsme byli tentokrát za postavený stan opravdu vděčni. Přestože nevlídné počasí někoho odradilo od účasti a snížilo počet kolemjdoucích na minimum, sešel se i tak poměrně slušný počet lidí (odhad je kolem 50), z velké většiny aktivních pohanů.
Program se kvůli vytrvalému dešti (a tím i nedostatku místa) soustředil pouze na přednášky. Dínen nás v úvodu seznámila s historií Pagan Pride Day. Dále bylo možné vyslechnout povídání o několika tradicích. Wiccu představil Zahrada, o dianické wicce přednášela LuciJe - tady mě upoutala poznámka, že dianická wicca považuje za důležitou i náhlou inspiraci během rituálu (jakési "osvícení", že je potřeba udělat ještě tohle). Zkušenosti potvrzují, že taková změna plánu rituál nijak nerozsype.
S kemetismem nás seznámil Niusereset - mimo jiné se zmínil o principu Maat (čin jednotlivce ovlivňuje řád světa), který byl ale postupem času přehodnocen (naštěstí).
Svoji činnost představily i pohanské organizace a skupiny, ať už formou nástěnek nebo přednášky. Letos se přihlásili o slovo zástupci Pohanské federace (Cody a Airis), kteří v závěru pozvali přítomné na akce jako blížící se koncert Damh the Barda, Pohanské stopy, pubmooty, bardské večery nebo týdenní Wyrd Camp s mezinárodní účastí.
Linda Dragonari představila Dávný obyčej, jeho aktivity a principy, o kterých se rozproudila diskuse. Nesměla chybět pozvánka na festival Mystica se zajímavými přednáškami, workshopy a rituály.
S jednoznačně nejzábavnější přednáškou přišli členové RKN (Rudá klenba nebeská), kteří nás seznámili s mytologií svého vzniku a působení, snad aby dokázali, že pohané si dokáží dělat legraci i sami ze sebe. Došlo samozřejmě i na seriózní informace o stylu jejich práce (snad by se dalo shrnout jako "přijdu, vidím, udělám") a pokrocích a úspěších v oblasti léčitelství.
Zlatým hřebem podvečera se stal závěrečný rituál celebrovaný členy DO (Linda Dragonari a Meluzína) a RKN. Část přítomných se rozhodla odejít oslavovat do tepla nějaké blízké krčmy, a tak byl letos poněkud komornější - což mělo v deštivém počasí i své výhody, neboť jsme se s kruhem vešli pod střechu stanu.
Cílem rituálu bylo uctít Angrbodu s Lokim a jejich tři děti (Hel, Jormungarda a Fenriho). Prožitek a atmosféru rituálu podtrhly působivé kostýmy a líčení celebrantů, ale i dosud nenáviděné počasí a kupodivu i nedaleké stavební práce. Jak pěkně vystihl Tasselhof: "Rituál byl velmi zdařilý a kolem stanu zuřící slejvák dodal zajímavé efekty, kdy Božstva přišla s poryvem větru a odcházela s efektem hromu."
Velký úspěch sklidil rituál i u čtyřnohých účastníků, kteří při přijímání syrového masa nebo vajíčka s mlékem ani na okamžik nezaváhali:-)
Pro mě osobně bylo potěšující, že jsem vnímala přítomnost božstev a jejich vliv, a protože nejvíce mě ovlivnil Loki, rituál jsem si užila a odcházela z druhého ročníku Pagan Pride Day do deště v dobré náladě.
Děkuji všem organizátorům a účastníkům za pohodovou akci a přeji hodně sil a štěstí do další práce. Ráda se zase za rok objevím a doufám, že se mi podaří přispět do programu.
Důležité je, že následky PPD (v podobě dvou velkých tašek krmiv) si užijí i zvířata ze záchranné stanice ve Vlašimi. Pokud jste letos nemohli dorazit a rádi byste také přispěli, můžete poslat dárcovskou SMS: DMS ZVIREVNOUZI VLASIM na číslo 87777 (cena DMS je 30Kč).


P.S. Jelikož jsem nějak zapomněla fotit, budete si muset počkat na zveřejnění úlovků od jiných fotografů (zatím jsou k vidění např. na FB stránce Stezky Pohanství a Pohanská federace) . Reportáž s obrázky se jistě brzy objeví na www.paganpride.cz
 


Komentáře

1 Miky Miky | E-mail | Web | 20. září 2011 v 7:03 | Reagovat

Díky za reportáž, těšil jsem se, že něco napíšeš. ;-)

2 MagdalenaWalters18 MagdalenaWalters18 | E-mail | Web | 7. února 2012 v 21:57 | Reagovat

Some time ago, I needed to buy a good car for my organization but I didn't have enough cash and couldn't purchase anything. Thank goodness my dude suggested to try to get the <a href="http://goodfinance-blog.com/topics/mortgage-loans">mortgage loans</a> from trustworthy creditors. Thence, I acted that and was happy with my term loan.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama