close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 
COVENOVÝ DENÍK

Příručka malého skeptika

12. září 2011 v 16:46 | Vomicz |  Reportáže z akcí
Domnívaje se, že člověk by měl zkoušet dosud nepoznané, rozhodl jsem se trochu rozšířit obzory svého ateismu a navštívit přednášku o šamanismu pořádanou v knihkupectví Štěstíčko pod taktovkou pana Michala Šamana.
Vzhledem k tomu, že šamany jsem doposud znal pouze jako poskakující polonahé starce z filmů o Vinnetouovi, byl jsem pln očekávání, co se pod názvem "Třetím okem šamana... Nadhled a vhled, aneb o prozření iluzí zevního světa" může skrývat.

Na přednášku nás přišlo celkem šest (přednášejícícho nepočítaje) a ještě před začátkem přednášky jsme pana Šamana požádali, aby se tématu věnoval s ohledem na to, že přišli i naprostí laikové a používal proto takové termíny, abych si i já něco odnesl. V průběhu přednášky se ukázalo, že s tímto problém nejspíš nebude, protože odborných termínů bylo užíváno opravdu sporadicky a neměl jsem nejmenší problém s pochopením toho, co se přednášející snaží sdělit.

Horší to ovšem bylo se samotným tématem, které nám bylo sdělováno. Bohužel se ukázalo, že polovina zúčastněných byli relativně dobří známí pana Šamana a ten se rozhodl k celému publiku chovat jako k lidem, kteří "ví o čem a o kom mluví". Přidáme-li k tomu skutečnost, že drtivá většina přednášky se odehrávala kolem témat typu více či méně veselé historky z léčení a kolem hanění vědeckého přístupu k životu, nabyl jsem pocit, že se mi na konci přednášky někdo pokusí vnutit sadu hrnců za padesát tisíc. V tom jsem se naštěstí mýlil, byť jen částečně. Možná by bylo ještě dobré zmínit, že jsem se ještě před začátkem přednášky rozhodl přednášejícího nekonfrontovat otázkami, nebude-li to nezbytně nutné pro pochopení jeho výkladu. Myslím, že to byl velmi dobrý nápad.

Takže, co jsem se vlastně dozvěděl? O šamanismu vůbec nic. Zato ale vím, že staré civilizace byly mnohem chytřejší, než jsme my - třeba staří Indové věděli to, co moderní kvantoví fyzikové teprve pracně objevují, např. prý si dovedli spočítat, kolikátý velký třesk v řadě byl ten náš. S tím na druhou stranu ostře kontrastovala neschopnost starých Inků vypočítat konec světa na rok 2012, což prý je samozřejmě špatné datum. Nabyl jsem ale dojmu, že diametrálně vyšší fyzikální schopnosti Indů budou pravděpodobně způsobeny osobními sympatiemi přednášejícího, takže moderní fyzikové mohou klidně dál předpokládat, že jsou na tom lépe, než indičtí šamani před tisíci let a stále se nebát blízkého konce světa. Také už vím, že většina z té spousty lidí, kteří trpí rakovinou si za ní může sama (nekecám, tohle tam fakt padlo) a jenom tím, že přijmou tento fakt, si od ní můžou pomoci, možná. Bez zajímavosti určitě není skutečnost, že démoni se lidí bojí a proto jezdí do nákupních středisek v bílých obrněných autech. A věděli jste, že tři nové kašny na plzeňském náměstí přímo souvisí s nedávnou střelbou do táborníků na norském ostrově Utöya? Můj bobřík mlčení ovšem vydržel a to i navzdory tomu, že pan Šaman i přes svou nelásku k vědcům ví, že jejich snaha o vypočítání boha (ať už to znamená cokoliv), je marná a čeká jen na to, až jim to, chudákům, dojde.

Na konci přednášky následovala taková menší prodejní výstava kamenů nejrůznějších typů a schopností, ale vzhledem k tomu, že pro mě je kámen pouze kamenem, řekl jsem si, že do barevného štěrku nebudu investovat 1500,- za kilo, abych si ho pak následně mohl nasypat do postele a efektivně tak pouze snížil kvalitu svého spánku i objem své peněženky. Nechci tu hodnotit funkčnost alternativních přístupů k léčení, nebo snad dokonce existenci nadpřirozena (což jsou témata, která tvořila v podstatě celou přednášku), s tím ať si každý poradí sám za sebe, ale mám-li hodnotit kvalitu přednášky, musím ji hodnotit velmi záporně - sice jsem se celou přednášku poměrně dobře bavil a adrenalin, kterého jsem si taky užil dost, je v podstatě fajn, ale šamani pro mě v zásadě nadále zůstávají oněmi excentrickými starci z filmů o indiánech.
 


Komentáře

1 Airis Airis | E-mail | 15. září 2011 v 17:24 | Reagovat

To je jak přednáška druidů Bioheima :-D

2 Indra Indra | E-mail | 20. září 2011 v 18:03 | Reagovat

Takovýmto čakrašamanům může věřit jenom hlupák. Každý přece ví že démoni jezdí v černých autech !

3 Liliana Liliana | Web | 20. září 2011 v 20:11 | Reagovat

No já nevím, v Constantinovi byl Lucifer v bílém, takže raději bacha na černá i bílá auta! :-)

4 Coreyemma Coreyemma | Web | 25. září 2011 v 17:00 | Reagovat

no, oni jezdili dřív v černých autech, ale pochopili, že bílá auta jsou mnohem efektivnější agenda, jak pan šaman také uváděl :) rozhodujem se jestli pujdem i na další přednášku :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama